Srpski košarkaši su vikend kvalifikacija za Euro 2022. otvorili porazom protiv Švajcarske (92:98). Istorijsku pobedu švajcarske selekcije, prelomila su braća Marko i Dušan Mlađan u poslednjim sekundama.

Švajcarska Srbija

Nakon poraza od Gruzije u Beogradu, Srbija nije uspela da dođe do pobede u Metro Areni. Meć je odigran u ,,bablu”, bez prisustva publike, uz minimalni broj novinara, kao deo finskih Kovid protokola.

Nedostajalo je energije i uigranosti, a odbrana nije bila na željenom nivou, što je ekipa Đanluke Barlijarija uspela da iskoristi u meču koji se u samoj završnici lomio na koš razlike.

Novi kapiten u ovom modifikovanom sastavu je Aleksa Avramović. Naša reprezentacija je u Espo otputovala bez većeg dela standardnog tima, usled specifičnosti situacije rada izazvane globalnom pandemijom. Prilika za dokazivanje mlađih igrača koji su večeras odigrali prve minute u ovom kvalifikacionom periodu.

Startna petorka Srbije: Anđušić, Apić, Dangubić, Simanić, Peno.

Startna petorka Švajcarske: Kotur, Jurkovic, Kazadi, Kovač, Mlađan.

Prve poene za Srbiju upisao je Nemanja Dangubić, brzim polaganjem. Nakon prva četiri minuta, prednost naše reprezentacije je bila +4. Na ruku su nam išli i promašaji Švajcarske. Međutim, Kazadi je dao samopouzdanja svojoj ekipi preciznim šutom za tri, a razlika je ubrzo smanjena na 14:15. Marko Mlađan je izjednačio na 17:17, dok je Anđušić vratio prednost Srbiji.

Švajcarska

U nastavku je Dušan Mlađan preokrenuo situaciju, a Švajcarska je dobila svoje prvo vođstvo na utakmici, minut ipo pre kraja prve četvrtine. Prednost za Srbiju vratio je Avramović, a rezultat se lomio uz minimalnu razliku. Prva deonica završena je rezultatom 28:25.

Sredinom druge četvrtine Srbija je vratila prednost, međutim bili su samo na koš razlike, u neočekivano složenom prvom poluvremenu, uz odlično šutersko izdanje braće Mlađan. Videla se uigranost protivnika koju je uoči današnjeg susreta selektor Igor Kokoškov istakao kao jednu od glavnih prednosti.

Mlađan

Upravo je uigranost dovela do nove prednosti Švajcarske 45:44. Nedostatak preciznosti naše selekcije i nalet samopouzdanja protivnika doveli su do rezultata 49:44 na kraju druge četvrtine.

Uprkos kratkom povratku naše reprezentacije, Švajcarci su držali prednost tokom najvećeg dela treće deonice koja je završena rezultatom 73:72.

Prednost ekipe Đanluke Barlijarija uvećana je do +6 na samom početku četvrte četvrtine (78:72).

Danilo Anđušić je na pet minuta do kraja doneo Srbiji vođstvo (83:85), a onda dobio tehničku. Situaciju su iskoristila braća Mlađan, a Švajcarska je bila u novoj prednosti od +2.

U samoj završnici su igrači Srbije pokušali da dođu do izjednačenja. Apić je doveo rezultat do 90:90, ali je nakon nekoliko izmena u taboru Srbije Dušan Mlađan, na asistenciju brata Marka skok-šutom doneo pobedu selekciji Švajcarske uz konačnih 92:90.

Marko Mlađan: ,,Istorijska pobeda Švajcarske”

Utiske o meču su izrazili igrači oba tabora, saglasni oko neobičnosti igranja u ,,bablu” i važnosti današnjeg meča.

,,Imali su više energije od nas. Loše smo igrali u odbrani i nismo to smeli da dozvolimo. Moramo da damo sve od sebe u sutrašnjem meču i odnesemo kući makar jednu pobedu. Bilo je čudno igrati bez navijača, za njih igramo košarku.” -izjavio je Danilo Anđušić posle poraza.

,,O pobedi Švajcarske je govorio Dušan Mlađan: ,,Igrali smo odličnu košarku. Zajedno smo već 4-5 godina. U prvom poluvremenu odbrana nije bila najbolja, ali smo u nastavku imali veliki broj ukradenih lopti. Mislim da smo zaslužili pobedu jer smo vodili tokom najvećeg dela meča. Za nas je ovo je velika pobeda, zato što je Srbija jedna od najboljih ekipa sveta”

Zatim se osvrnuo na poslednje sekunde susreta: ,,Igrajući za klubove, navikao sam da imam poslednji šut, tako da sam srećan što je lopta i ovaj put ušla, ali me je ekipa stavila u dobru poziciju za šut.”– zaključio je Dušan Mlađan.

,,Bili smo izuzetno motivisani od samog početka. Srbija je ogromno ime. Dali smo sve od sebe na parketu. Ovo je istorijska pobeda za Švajcarsku.” -dodao je Marko Mlađan, koji je večeras bio najefikasniji sa 18 poena.

Reprezentacija Srbije narednu utakmicu igra u ponedeljak protiv selekcije Finske, a pobeda bi bila od izuzetnog značaja.